وصل کردن بازار ایرانی صادرات مهندسی

وصل کردن: بازار ایرانی صادرات مهندسی ساختمان اخبار اقتصادی و بازرگانی

دیروز نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با رشد 265 واحدی در سطح 81 هزار و 579 واحدی قرار داده شد تا بعد از 4 بار ناکامی، این بار با شکستن سقف 16 ماهه در بالا

بورس در اوج 42 ماهه

بورس در اوج 42 ماهه

عبارات مهم : ایران

دیروز نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با رشد 265 واحدی در سطح 81 هزار و 579 واحدی قرار داده شد تا بعد از 4 بار ناکامی، این بار با شکستن سقف 16 ماهه در بالاترین سطح از 16 بهمن 92 بایستد. روز گذشته سیگنال مثبت بازارهای جهانی، فضای مثبتی را در نمادهای کالایی رقم زد. همچنین اصلاح قیمت فلزات در بورس کالا، حلقه های حمایت از معاملات سهام را تکمیل کرد. با این وجود به باعث شدت یافتن فشار فروش در اغلب گروه ها، به نظر می رسد همچنان تردیدهایی نسبت به روند آتی بازار میان معامله گران وجود دارد.

بورس در اوج 42 ماهه

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در جریان معاملات روز گذشته با رشد 265 واحدی همراه شد و در سطح 81هزار و 579 واحدی قرار گرفت. همان طور که آینده نگری می شد، با زیاد کردن تحرکات در میان کالایی ها، شاخص کل بازار سهام موفق به شکست سقف تاریخی خود بعد از 16 ماه شد. به این ترتیب آخر سطحی که به عنوان مقاومت مهم بازار در ماه های گذشته آشنا می شد، شکسته شد.

پیش از این نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران چند بار به سوی سطح مقاومتی 81هزار و 537 واحدی (قله 16ماهه) حرکت کرده بود. هر بار نیز حرکت به سوی فتح این قله البته موفقیت آمیز نبود. بر همین اساس شاخص کل در عبور از این قله ناکامی های پی در پی را تجربه کرد. دیروز ولی شاخص سهام نه تنها این مقاومت را شکست، بلکه به بالاترین سطح از بهمن ماه سال 92 رسید(بیشترین میزان شاخص در 42 ماهه اخیر). علت مهم جهش شاخص در روز گذشته را می توان در اوضاع مناسب قیمت فلزات در بازارهای جهانی و همچنین رشد قابل توجه قیمت فلزات در بورس کالا جست وجو کرد.

دیروز نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با رشد 265 واحدی در سطح 81 هزار و 579 واحدی قرار داده شد تا بعد از 4 بار ناکامی، این بار با شکستن سقف 16 ماهه در بالا

بازارهای جهانی بر مدار صعود

روز گذشته قیمت ها در بازارهای جهانی به رشدهای روزهای اخیر خود ادامه داد. بر این اساس مس با تجربه سطوح 6500 دلار در هر تن، به بالاترین رقم از اکتبر 2014 افزایش کرد. آلومینیوم نیز به بالاترین قیمت (2033 دلار در هر تن) طی 33 ماه گذشته رسید. کم کردن موجودی انبار آلومینیوم یکی از عوامل رشد قیمت این فلز اساسی بوده هست. روز سه شنبه استان شاندونگ چین (بزرگ ترین تامین کننده آلومینیوم در جهان) دستور تعطیلی 21/ 3میلیون تن ظرفیت آلومینیوم را صادر کرد و همزمان عمان همسایه جنوبی کشور عزیزمان ایران شاهد یک اتفاق در شرکت آلومینیوم صحار (نخستین تولید کننده آلومینیوم در عمان) بود. این عنوان موجب توقف خطوط تولید جهت مدت کوتاهی شد. روی نیز روز گذشته تا سطوح نزدیک به 3 هزار دلار در هر تن (قله 10 ساله) رشد کرد. به نظر می رسد کم کردن 950تنی موجودی انبارهای LME یکی از دلایل مهم رشد قیمت روی هست. سرب نیز اوضاع مشابهی را تجربه کرد و به سطوح بالاتر از 2400 دلار در هر تن افزایش کرد.

فولاد نیز طی روزهای اخیر روند صعودی را در پیش گرفته هست. در این خصوص تعطیلی کامل خط تولید 3 میلیون تنی شرکت Xinli چین، رشد 3/ 9 درصدی واردات فولاد چین در نیمه اول 2017، ارتقای رشد اقتصادی چین از 6/ 6 درصد به 7/ 6 درصد، رشد سرمایه گذاری ساختمانی چین از 9/ 6 درصد سال قبل به 5/ 8درصد نیمه اول 2017، رشد 2/ 10 درصدی مصرف ظاهری فولاد چین در نیمه اول 2017 و کم کردن موجودی انبارهای 40فولادساز بزرگ فولاد چین، بااهمیت ترین تحولات موثر بر فولاد چین در ماه جولای بوده است.

بورس در اوج 42 ماهه

بر این اساس سیگنال مثبت بازارهای جهانی، فضای مثبت را در نمادهای کامودیتی محور (کالایی ها) رقم زد به طوری که نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان، ملی صنایع مس کشور عزیزمان ایران و توسعه معادن و فلزات در صدر نمادهای با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص قرار گرفتند. بخش عمده ای از ارزش معاملات روزانه نیز به گروه فلزات اساسی تخصیص داده شده است پیدا کرد. ارسال سیگنال های مثبت از معاملات بورس کالا به معاملات نمادهای زیر مجموعه گروه وابسته به بازارهای کالایی، حلقه های حمایت از معاملات سهام را تکمیل کرد. در حال حاضر فلزات اساسی با قیمت های مناسب و رو به بالایی در بورس کالا در حال معامله هستند. این عنوان با رصد معاملات در گروه های فولادی و فلزی به وضوح دیده می شود. بورس کالا از جمله بازارهایی است که همواره در معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران اثر می گذارد. سیگنال های بورس کالا معمولا با تاخیر به بازار مخابره می شود.

نگاهی به اوضاع صنایع بورسی

همان طور که اشاره شد فلزی ها به دنبال استمرار اوضاع رو به رشد در بازارهای جهانی و اصلاح قیمت ها در بورس کالا اوضاع مناسبی را تجربه می کنند. روز گذشته نیز شاخص این گروه با رشد 7/ 2 درصدی همراه شد و بخش عمده ای از ارزش معاملات روزانه را در اختیار گرفت تا در صدر برترین گروه های صنعت قرار گیرد. از 13 نماد فعال در این گروه تنها یک نماد معاملات روزانه خود را با افت قیمت به آخر رساند و دیگر نمادها رشد قیمتی مناسبی را تجربه کردند. روز گذشته سهامداران با معاملاتی پرحجم در نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه اصفهان بیشترین حجم و ارزش معاملات روز چهارشنبه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را در این نماد شکل دادند. بر این اساس «فولاد» بیشترین اثر بر رشد نماگر بازار سهام را به دوش کشید.

دیروز نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با رشد 265 واحدی در سطح 81 هزار و 579 واحدی قرار داده شد تا بعد از 4 بار ناکامی، این بار با شکستن سقف 16 ماهه در بالا

این نماد در یک ماه اخیر بازدهی بیش از 21 درصدی نصیب سهامداران خود کرده هست. «فخوز» و «فملی» از دیگر نمادهای زیرمجموعه این گروه بودند که با معاملات مثبت خود، به حرکت نماگر بازار سهام در مسیر صعودی کمک کردند. در این میان نگاهی به عرضه های دیروز فولاد خوزستان در بورس کالا خالی از لطف نیست. دیروز سبد شمش فولادی این شرکت به قیمت 1996 تومان عرضه شد. با اعمال قیمت تازه شمش فولاد خوزستان جهت فروش 7 ماهه باقی مانده امسال (بر اساس معاملات سلف 5 ماهه) میانگین قیمت فروش شمش در نماد «فخوز» 1700 تومان هست. با توجه به اینکه «فخوز» در آینده نگری 3ماهه خود، میانگین قیمت فروش شمش را 1430 تومان در نظر گرفته هست، این عنوان می تواند بر روند آتی این سهم تاثیرگذار باشد.

چه خبر از خودرویی ها؟

بورس در اوج 42 ماهه

طی روزهای اخیر خودرویی ها بعد از بسته شدن قرارداد شرکت گسترش و نوسازی (ایدرو) و رنو در کانون توجه معامله گران قرار گرفتند. بر اساس این قرارداد، یک شرکت خودروسازی تازه با ترکیب سهام 40 درصد متعلق به کشور عزیزمان ایران (20 درصد ایدرو و 20 درصد یک هلدینگ شخصی ایرانی – شرکت پرتو نوین ناصح) و 60درصد متعلق به رنو تاسیس خواهد شد و طی دو فاز، در فاز نخست، 150 هزار دستگاه ماشین و در فاز دوم هم 150 هزار دستگاه رنو داستر تازه و رنو سیمبل تازه تولید خواهد کرد.

این دو ماشین هم اکنون در مرحله نهایی طراحی هستند. خبر این قرارداد همکاری در شروع موجب شد نمادهای زیرمجموعه گروه ماشین و ساخت قطعات بیشترین ارزش معاملات را به خود تخصیص داده شده است دهند و رشد را تجربه کنند. این روند ولی پایدار نماند و نمادهای خودرویی بعد از مدتی در مسیر اصلاح قیمت قرار گرفتند. به نظر می رسد بازار به این تحلیل دست یافته است که قرارداد ایدرو و رنو تاثیر قابل توجهی بر خودرویی ها و قطعه سازها نمی گذارد. در حال حاضر هر چند ارزش معاملات این گروه در سطوح بالایی قرار دارد، ولی با ارزش معاملات فلزی ها قابل قیاس نیست. بر این اساس همان طور که اشاره شد رشد قیمت ها در بازارهای جهانی باعث شده است تا نقدینگی موجود در بازار به سمت فلزی ها متمایل شود. بر این اساس دیروز اغلب نمادهای فعال در گروه ماشین و ساخت قطعات با افت قیمت به معاملات روزانه خود آخر دادند.

«شبریز» به بازار بازگشت

دیروز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران شاهد بازگشایی یکی دیگر از نمادهای پالایشی بود. نماد معاملاتي شركت پالايش نفت تبريز که از 17 تیرماه با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شده است بود، دیروز با رشد 5 درصدی به معاملات بازار سهام بازگشت.

با توجه به رشد حاشیه سود پالایشی ها در پی اعلام قیمت گذاری تازه از سوی شرکت پالایش و پخش و همچنین رشد بهای جهانی نفت انتظار می رفت بعد از بازگشایی نمادهای پالایشگاهی، شاهد رشد قیمت قابل توجه در این نمادها باشیم. در این میان به نظر می رسد تجربه سال 93 پالایشی ها و همچنین تعیین دستوری قیمت ها در این شرکت ها بااهمیت ترین عامل تقویت احتیاط در میان سرمایه گذاران هست. فعالان بازار بر این اعتقادند که ممکن است همانند سنوات اخیر، پالایشگاه ها به علت ابهام در قیمت های دستوری قرار داده ها و محصولات توانایی انتشار صورت های مالی خود را نداشته باشند.

تجربه نشان داده است که انتشار صورت های مالی میان دوره ای پالایشگاه ها تاثیر چندانی بر تصمیمات فعالان بازار ندارد؛ آیا که با عوض کردن قیمت های دستوری محصولات و قرار داده های پالایشگاه ها از سوی وزارت نفت و پالایش و پخش، این امکان وجود دارد صورت های میان دوره ای مغایرت های قابل توجهی داشته باشند. درست مانند اتفاقی که در سال های گذشته جهت پالایشگاه ها رخ داد. در مجموع دیروز غیر از فلزی ها، اغلب گروه های بازار با شدت یافتن فشار فروش مواجه شدند. بسیاری از نمادها نیز در کف های نسبتا مهم خود نوسان کردند. زیاد کردن فروشنده ها در بازار سهام با وجود رخدادهای مثبت اطراف نشان می دهد که همچنان معامله گران محتاطانه حرکت می کنند. این اتفاق باعث شده است است تا نسبت به روند آتی و حفظ این سطح در کوتاه مدت نگرانی ها و تردیدهایی وجود داشته باشد.

رکورد شکنی در عرضه اولیه «اوان»

روز گذشته فرابورس کشور عزیزمان ایران شاهد دومین عرضه اولیه بازار سهام از ابتدای سال تاکنون بود. بر این اساس نخستین عرضه اولیه امسال فرابورس کشور عزیزمان ایران با عرضه 10 درصد از سهام شرکت میبن وان کیش با نماد «اوان» به عنوان دومین شرکت حاضر در گروه اطلاعات و ارتباطات بعد از آتیه داده پرداز به روش ثبت سفارش در بازار دوم فرابورس کلید خورد. در این عرضه اولیه، ركورد تعداد نفرات شركت كننده در عرضه های اوليه با ثبت رقم 82 هزار نفری شكسته شد. در جریان این عرضه هر سهم «اوان» در بازار دوم فرابورس کشور عزیزمان ایران 347 تومان کشف قیمت شد که به هر کد 121 سهم تخصیص یافت. شرکت مبین وان کیش در سال 96 به ازای هر سهم 553 ریال سود آینده نگری کرده و موفق شده است در سه ماه اول سال جاری، 145 ریال (پوشش 27درصدی) را محقق کند.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | ایرانی | روز گذشته | فولاد خوزستان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs